Sporto klubas „Baidarių ir kanojų irklavimas“, netrukus švęsiantis 20 metų sukaktį, tarp Lietuvos irklavimo klubų yra vienas aktyviausių.  Jis daugiausia vienija Vilniaus ir Trakų baidarių irklavimo entuziastus, kurie kartu treniruojasi.

Kai rengiamasi varžyboms, šio klubo irkluotojai sudaro pagrindinį  branduolį, prisideda irklo meistrų iš Kauno, Visagino, Joniškio.

Klubas glaudžiai bendradarbiauja su Klaipėdos krašto sporto klubu „Sportuok su Sigitu“, kuriam vadovauja didelis baidarių irklavimo entuziastas Sigitas Bulovas. Abu klubai vienija apie 20 irklavimo meistrų.

Pagrindinės varžybos – užsienyje  

Pagrindinės sporto klubo „Baidarių ir kanojų irklavimas“ varžybos – kasmetiniai pasaulio ir Europos meistrų čempionatai bei žaidynės, vykstančios kas ketveri metai, bei Lietuvos meistrų čempionatas.  

Pasak klubo prezidento, bendrovių „Seifuva“ ir „Taurakalnis“ pagrindinio akcininko Dariaus Čereškos, jie nuo 2011 metų žaidynių Italijoje dalyvavo visose trejose Europos meistrų žaidynėse, o pirmosiose ir antrosiose  žaidynėse Malmėje bei Nicoje baidarių ir kanojų irklavimo varžybų meistrų žaidynių programoje nebuvo.

Jiems gerokai sudėtingiau vykti į pasaulio meistrų žaidynes, kurios  rengiamos įvairiuose kontinentuose.

„2021-aisiais pasaulio meistrų žaidynės turėjo vykti Japonijoje prieš olimpines žaidynes, į jas buvome susiruošę vykti ir nusipirkę bilietus, tačiau jos buvo atšauktos ir neįvyko.

Kai pasaulio meistrų žaidynės vyksta Europoje, jose nuolat dalyvaujame. Neseniai klubo sportininkai sėkmingai pasirodė penktosiose Europos meistrų žaidynėse Tamperėje, Suomijoje ir per keturias dienas iškovojo daug įvairių spalvų medalių“, – džiaugiasi D. Čereška, irgi dalyvavęs meistrų žaidynėse ir pelnęs medalių.

Šioms žaidynėms klubo sportininkai pradėjo rengtis praėjusiais metais.  Pirmiausiai buvo sprendžiami organizaciniai klausimai: buvo užsiregistruota dalyvauti meistrų žaidynėse, užsakyti lėktuvo bilietai, sudaroma komanda, kas vyks į pagrindines metų varžybas ir kokiose distancijose sportininkai rungtyniaus.

Sunkiausia – sudaryti komandines įgulas 

„Kadangi mūsų irkluotojai visi dirba, tai buvo sudėtinga sudaryti komandines įgulas.  

Sezonas prasidėjo kaip niekada anksti, o vienvietes baidares pradėjome  irkluoti tik balandžio pradžioje.

Pusantro-du mėnesius „sukome“ kilometražą. Puikia generaline repeticija mums tapo Lietuvos irklavimo meistrų čempionatas Trakuose, kur pasitikrinome savo jėgas vienviečių, dviviečių ir keturviečių varžybose.

Trakuose yra starto sistema, kuria gali pasinaudoti ne kiekvieną dieną, todėl buvo puiki galimybė prie jos priprasti.

Generalinė repeticija buvo sėkminga, pasiekėme neblogų rezultatų. Pavyko sudaryti stiprią savo amžiaus grupės keturvietės baidarės įgulą, kurią dar sustiprino kaunietis Ramūnas Timinskas.

Įgula pakankamai gerai susiirklavo, kai į ją susėdome – valtis nedrebėjo, o ir yrius pavyko gerai suderinti.

Šią keturvietę, kaip ir dvi dvivietes baidares, įsigijome Sporto rėmimo fondo lėšomis.

Keturvietės įgula, dalyvaudama praėjusių metų pasaulio meistrų čempionate Bydgošče (Lenkija), įgijo patirties, o dabar Tamperėje per Europos meistrų žaidynes savo amžiaus grupėje (50+) neturėjo sau lygių 200 m ir 500 m distancijose bei pelnė aukso medalius“, – džiaugiasi D. Čereška.

Auksinę baidarę irklavo Saulius Svaldenis, Voitechas Lapo, R. Timinskas ir D. Čereška.

Pasak klubo prezidento, į Tamperę savo pinigais vyko septyni klubo irkluotojai, gaila, kad nebuvo klubui priklausančių Klaipėdos kanojininkų. 

Sportininkams baidares savo pagaminta priekaba ir papuošta irklavimo simbolika nugabeno mėgėjiškai irkluojantis 65 metų Bronislovas Ivanauskas, visų draugiškai vadinamas ambasadoriumi.

Į žaidynes klubo sportininkai vyko, vadovaudamiesi olimpiniu principu: svarbu dalyvauti.

Bet kai baidarininkai laimėjo aukso medalių, atsirado didžiulis vidinis pasitenkinimas ir noras siekti dar geresnių rezultatų.

Klubo prezidento medaliai

Meistrų žaidynės ypač sėkmingos buvo pačiam klubo prezidentui D. Čereškai, kuris pelnė tris aukso ir du sidabro medalius.

Auksas nuraškytas abiejų distancijų keturviečių varžybose (50+) ir su V. Lapo – dviviečių baidarių (55+) lenktynėse 500 m nuotolyje.

Sidabro medalius jie pelnė 200 m distancijoje ir 5 km nuotolyje.

„Irkluoti pradėjau nuo 13 metų Žirmūnuose, buvusioje „Dinamo“ irklavimo bazėje ir aktyviai sportavau iki 23-ejų.

Prasidėjus Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiui, pagrindinį dėmesį skyriau verslui  ir 10 metų aktyviai neirklavau.

Apie 1996-uosius garsusis baidarių irklavimo treneris Mykolas Rudzinskas paprašė manęs paremti jo sportininkus, kurie neturėjo finansavimo.

Pradėjau juos remti. Atvažiavus pasižiūrėti, kaip irkluoja jo auklėtiniai, tarp kurių buvo ir Alvydas Duonėla, Egidijus Balčiūnas, Romualdas Petrukanecas, pats panorau vėl irkluoti.

Treneris pasakė, kad šalta, ką čia sėsi į valtį – geriau pabėgiok ir pasikaitink pirtelėje.

Tačiau po poros metų jau kaip reikiant užsikabinau. Treneris davė medinę valtį, apie 2000 metus Vilniuje susiradau bendramintį Saulių Svaldenį.

2005-aisiais su juo bei Gintaru Švenčioniu ir Sigitu Bulovu nuvykome į vienas pirmųjų Europos baidarių ir kanojų irklavimo meistrų „Iššūkio“ varžybas Vengrijoje.

Ten mes savo amžiaus grupėje (35-39 metai) iškovojome pirmuosius sidabro ir bronzos medalius.  Nuo to viskas ir prasidėjo.

Dabar Trakuose kiekvieną savaitę irkluoju po du-tris, o artėjant varžyboms – ir keturis kartus.

Norėtųsi treniruotis ir daugiau, tačiau reikia daug dėmesio skirti savo šeimai bei verslui“, – mintimis pasidalijo D. Čereška.

 Kitos žaidynės – po ketverių metų Italijoje   

Tamperėje per meistrų žaidynes puikiai pasirodė ir kiti klubo irkluotojai. Net 6 medalius iškovojo V. Lapo.

Savo amžiaus grupėje dukart žaidynių čempionais tapo  Švedijoje dirbantis trakietis J. Sokolovskis ir joniškietis Eugenijus Taparauskas, kurie dviviete baidare greičiausiai nuirklavo 200 m ir 500 m nuotolius.

Dviviečių baidarių lenktynėse bronzą 500 m distancijoje pelnė vilnietis Silvestras Aidietis ir kaunietis Ramūnas Timinskas.

Apibendrindamas rezultatus, sporto klubo „Baidarių ir kanojų irklavimas“  prezidentas D. Čereška teigė, kad Europos žaidynės buvo labai gražios, puikiai organizuotos, sportininkams buvo nemokamas transportas.

Atidarymo ir uždarymo iškilmėse sveikinimo ir atsisveikinimo kalbas pasakė Tarptautinės meistrų žaidynių asociacijos vadovas, olimpinis šuolių su kartimi čempionas ukrainietis Sergejus Bubka.

„Jis akcentavo, kad sportininkai gyvi bus tol, kol dalyvaus varžybose. Žaidynėse dėl sankcijų nestartuojant Rusijos ir Baltarusijos irkluotojams, kažkiek nukentėjo konkurencija, tačiau gerų rezultatų netrūko.

Kai 2016 metais Trakuose organizavome pasaulio irklavimo meistrų čempionatą, jame varžėsi daugiau nei 500 irkluotojų.

Šįsyk Tamperėje dėl apdovanojimų kovojo apie 350 baidarių ir kanojų irklavimo meistrų.

Negausi buvo ukrainiečių sportinė delegacija, nedaug buvo Ispanijos ir Portugalijos irkluotojų.

2027 metais Europos meistrų žaidynės numatytos Italijoje“, – įspūdžiais pasidalijo D. Čereška.

Meistrų žaidynėse – irkluotojų medalių lietus

Penktosiose Europos meistrų žaidynėse iš viso dalyvavo 17 Lietuvos baidarininkų iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Gargždų (sporto klubas „Sportuok su Sigitu”), Joniškio, Trakų, Tbilisio ir Niujorko.

Sėkmingai pasirodė ir medalių taip pat iškovojo Aida Vilimienė,  Sigitas Bulovas, Verneris  Šermokas, Gintautas Šiaškus, Aleksandras Ambotas ir Vygantas Zenkevičius.

Sporto klubo „Baidarių ir kanojų irklavimas“ atstovai Europos meistrų žaidynėmis šio sezono dar nebaigė.

Rugsėjo 8-9 d. jų planuose – pasirodymas atvirame Lenkijos čempionate Valčiuose. 

Šaltinis: sportas24.lt